Hvězdy Fotbalu
RONALDO
Jméno: Ronaldo Luis Nazario de Lima
Narozen: 22. září 1976 v Bento Ribeiro, Brazílie
Výška: 183 cm
Váha: 81 kg
Post: útočník
Klub: Real Madrid
Číslo dresu: 9
Přednosti: nesmírně nebezpečný v pokutovém území, stále skvěle dribluje
Slabiny: bez míče není pohyblivý, často je na hřišti
Úspěchy: mistr světa 1994 a 2002, Jižní Ameriky 1997 a 1999, Španělska 2003, Nizozemska 1996, vítěz pohárů konfederací 1997, mistroství světa klubů 2002, poháru UEFA 1998, Poháru vítězů 1997, Evropského superpoháru 1997 a 2002, Španělského poháru, Nizozemského poháru 1996, Brazilského poháru 1993, nejlepší fotbalista podle FIFA 1996, 1997 a 2002, držitel zlaté kopačky 1997 a 2002
C.RONALDO
Jméno:Cristiano Ronaldo
Narozen:5.února 1985,Madeira,Portugalsko
Výška:184 cm
Váha:74 kg
Přednosti:Rychlost,skvělá technika
Slabiny:Špatné hlavičkové souboje,střílí málo branek
Úspěchy:mistr Portugalska 2003,vítěz Anglického poháru 2004
Životopis:
Cristino se narodil na portugalském ostrově Madeira a pochází z velmi chudé rodiny. Ve 13 letech ho koupil Sporting Lisabon za 1.500 liber. B prvních několika měsících hrál na postu obránce. Rozdíl mezi Madeirou a Lisabon je jako Anglie a Skotsko. Ronaldo hned ze začátku ukazoval, že je obrovský talent. Ještě jako mladý se propracoval do A týmu Sportingu. Lidé mu přidělili přezdívku " nový Patrik Kluivert " kvůli jeho podobnému stylu hry, jako hrají holandští útočníći. Ronaldo se dostal na mistrovství evropy v Lichnštejnsku a hrál zde za portugalskou reprezentaci do "19" let. Sledoval ho také Alex Ferguson a chtěl se dohodnout se Sportingem, aby hráč odešel do Manchesteru, ale Manchester přestup zrychlil a tak Ronaldo v létě roku 2003 odešel do Manchesteru United za 12. 24 miliónů liber. O hráče se také zajímala Chelsea a Liverpool, ale hráče získal konkurenční Manchester. Ronaldo přišel do klubu, aby zde nahradil Davida Beckhama a roli dokonale zvládá. Ronaldo také dostal číslo "7". Hráči Manchesteru, kteří kdy tohle číslo měli na drese patřili k největším oporám. Před ním to třeba měli George Best, Bryan Robson, Eric Cantona a David Beckham. Debut si odbyl proti Boltonu. Už od svého prvního zápasu za Manchester si hru velice vychutnával, dělal si ze soupěře srandu, dělal kličky, na které je radost se dívat. V roce 2004 pomohl Manchesteru k zisku FA Cupu a ve finále vstřelil jeden gól. Alex Ferguson po zápase prohlásil, že Ronaldo bude patřit k největším hvězdám fotbalu. V sezóně 2004-05 Ronaldo skvěle obrátil zápas proti Arsenalu a svými dvěma góly se podílel na vyhře Manchesteru 4:2. V létě roku 2005 se spekulovalo o jeho možném odchodu do Realu, Barcelony či Chelsea, ale Ronaldo se rozhodl zůstat v Manchesteru a prodloužil svůj kontrakt až do roku 2010.
THIERY HENRY
Thiery Henry se narodil 17.8.1977 v Paříži. S vrcholovým fotbalem začínal ve 13 letech za klub AS Monaco. Pro jeho velký talent byl zařazován do reprezentačních výběrů své kategorie. Poprvé v nejvyšší francouzské soutěži nastoupil za Monako v zápase s Nice. Jeho velký talent nebylo možné na hřišti přehlédnout, a tak se s Thieryho stalo horké zboží na přestupovém trhu.
Na MS dvacetiletých v Malajsii předváděl úchvatné výkony a přesvědčil trenéra reprezentačního "áčka" aby ho nominoval na závěrečný turnal MS 1998 v rodné Francii. Ukázalo se, že trenér v žádném případě neprohloupil. Henry předváděl po celé MS svůj střelecký talent a dovedl Francii k titulu mistrů světa. Ve finále Francouzi deklasovali Brazílii 3:0.
I díky těmto výkonům na sebe nenechalo dlouho čekat angažmá v italském Juventusu Turín. Thiery strávil v jeho dresu sezónu 1998/99, nastřílel pouhé 3 branky a toto angažmá označil jako jednu z nejhorších fotbalových zkušeností v životě. O to víc ho potěšila nabídka anglického Arsenalu, kam přestoupil za 10,5 mil. liber s pocitem, že nemá co ztratit. Do Arsenalu si Henryho přetáhl trenér Arsen Wenger, který Thieryho dobře znal již z působení v Monaku. Zprvu nastupoval Henry na pravém křídle a byl dvorním nahrávačem Denise Bergkhampa, ale poté byl přeřazen na hrot a svými góly dovedl Arsenal ke druhému místu v lize a do čtvrtfinále Ligy mistrů.
S nově nabytou sebedůvěrou odletěl na Euro 2000 do Belgie a Nizozemí. Vracel se opět se zlatou medailí na krku, přestože hlavními hvězdami se stali jiní. Semifinálový duel s Portugalskem rozhodl Zinedine Zidane proměněnou penaltou a finále proti Itálii zakončil "zlatým gólem" v prodloužení Henryho dávný spoluhráč z Monaka a Juventusu David Trezeguet.
Následující sezona 2001/2002 byla po klubové stránce velice štědrá, získal "double" tedy vítězství v lize iv domácím poháru. Jenomže. S reprezentací odjížděl na MS do Japonska a Korei jako jasní favorité, ale po velmi špatných výkonech letěli domů již po základní skupině. Pro Henryho mělo toto vyřazení ještě větší pachuť díky vyloučení v zápase s Mexikem. Na začátku sezony 2002/03 měl Thiery na svém kontě 80 branek v pouhých 149 zápasech za Arsenal. V této sezoně dokázal nastřílet dalších 32 v 55 zápasech, ale Arsenalu se titul obhájit nepodařilo. Liga mistrů skončila neúspěchem v osmifinálové skupině a v poháru UEFA vypadl Arsenal s pozdějším vítězem PSV Eidhoven. Náladu si "kanonýři" spravili alespoň vítězstvím v Anglickém ligovém poháru.
V roce 2004 se stal Henry nejlepším ligovým střelcem s 30 brankami a Arsenal získal titul bez jediné porážky. V hlasování FIFA o nejlepšího hráče světa pro rok 2004 skončil Thiery na druhém místě. Ovšem toto ocenění mu nepomohlo na EURU 2004 v Portugalsku, kde zůstal za očekáváními a mužstvo Francie odjelo domů bez většího úspěchu. V sezoně 2005/2006 se Arsenal nečekaně dostal až do finále Ligy mistrů, kde byl poražen FC Barcelonou. V Premier League se Henry již podruhé za sebou stal kanonýrem s 27 přesnými zásahy, ale Arsenalu to nestačilo na lepší než 4. místo.
Na MS 2006 do Německa odjížděl jako jeden z možných a předpokládaných favoritů na krále střelců, ale nastřílel "pouhé" 3 branky. Ovšem Francie se po matných výkonech v základní skupině dokázala probojovat až do finále kde po penaltovém rozstřelu podlehla Itálii.
Jeden z nejrychlejších a nejtechničtějších útočníků světa, mistr světa 2002, mistr Evropy 2000, vítěz Premier League 2002 a 2004, držitel Anglického poháru 2002,2003, 2x druhý nejlepší hráč světa podle FIFA, mistr Francie, druhý na MS 2006 to je THIERY HENRY.
PETR ČECH
Od dob legendárního Pláničky se v brance české reprezentace objevilo mnoho brankářů, o žádném z nich však nebylo možno říci, že by byl nejlepším gólmanem světa. Petr Čech k tomu má řádně nakročeno. Brankářský talent se narodil 20. května 1982 v Plzni a dorostl do 197 centimetrů, což je výška pro gólmana přímo ideální. V mládežnických a dorosteneckých letech chytal za místní klub Plzně. jeho talentu si všimli i trenéři reprezentace do "15" a "16" let.
Po evropském šampionátu "16", kde byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje, nastalo v létě 1999 rozhodování: zda zůstat v Plzni či se přesunout jinam. S vědomím, že v západočeské metropoli by se jen velmi těžko propracovával do prvoligového áčka dospělých, se rozhodnul kývnout na nabídku Blšan. Jak se později mnohokrát ukázalo, bylo přestupové laso hozené ze strany Chmelařů zlomovým okamžikem Petrovy kariéry.
Už Čechínův prvoligový debut za Blšany - 30. října 1999 a rovnou v kotli sparťanské Letné - jakoby předznamenal, že tenhle vytáhlý mladíček má před sebou obrovskou budoucnost. Ve své první sezóně u Severočechů toho sice v mistrovských duelech moc nenachytal, ale co bylo mnohem důležitější, jeho talent se rozvíjel. V další sezóně již hájil ligovou blšanskou branku v drtivé většině utkání. Mimo to pravidelně oblékal dres reprezentační osmnáctky, s níž na ME 2000 vybojoval čtvrtou příčku, a později i týmu do 20 let, se kterým se v létě 2001 zúčastnil v Argentině mistrovství světa této věkové kategorie.
V té době měl již Čechíno v kapse smlouvu s pražskou Spartou, která za služby devatenáctiletého brankáře neváhala zaplatit přes dvacet milionů korun. Když se totiž mistrovskému celku nepovedl start do ligového ročníku 2001/02, udělal trenér Hřebík změny na postu golmana. Petr šanci chytil za pačesy a Sparta v následujících 10 duelech ani jednou neinkasovala. Šňůra 903 minut bez obdržené branky se zapsala do rekordních análů první ligy. K tomu byl Čechíno součástí spanilé jízdy Letenských v Lize mistrů. Nebylo proto divu, že mu tyto výkony vynesly pozvánku do seniorské reprezentace. V baráži o MS 2002 byl sice ještě na střídačce, ale po příchodu trenéra Brücknera bylo jasné, že náš tým začne vsázet na dravé mládí.
Na ME "21" se naše "lvíčata" probojovala až do finále, kde při penaltovém rozstřelu exeloval právě Petr Čech. A naši získali nejcenější kov. Hrdiny závěrečného utkání turnaje si nemohli nepovšimnout skauti zahraničních klubů. A tak v červenci 2002 přestupoval Petr Čech do francouzského Rennes. Na první pohled se zdálo, že mohl Čechíno zamířit do některého ze slavnějších týmů, ovšem jak se později ukázalo, bylo Rennes v onen čas tou pravou volbou. V době přestupu dvacetiletý dlouhán strávil ve Francii celkem dvě sezóny (2002/03,2003/04), během nichž vyzrál po sportovní i lidské stránce. Z Čechovy rostoucí zkušenosti a vyhranosti těžil také nároďák, ve kterém dostal důvěru pro všechna kvalifikační klání o EURO 2004. Brücknerův výběr v nich ani jednou nepoznal hořkost porážky a mohl se ve finále radovat z postupu na mistrovství Evropy.
Přelomovým rokem byl z Petrova pohledu rok 2004. Hned na jeho počátku se totiž zrodil hráčův přestup do Chelsea FC. na ME v Portugalsku byl oporou týmu na jeho pouti za bronzovými medailemi a navíc byl po turnaji vyhlášen nejlepším gólmanem celého šampionátu. S touto vizitkou se v polovině července zapojil do přípravy Chelsea na novou sezónu Premier League. V prvních deseti ligových zápasech inkasoval český brankář pouze dvakrát...
Jestliže rok 2004 byl nabitý významnými událostmi, ten následující svého předchůdce ještě předčil. Petr v jeho průběhu zvládl úspěšně válčit na obou frontách - na klubové i na reprezentační. V Premier League udržel v období mezi 18. prosincem 2004 a 12. únorem 2005 desetkrát po sobě nulu, což ve finále představovalo 1025 minut ligové neprůstřelnosti a nový rekord soutěže. Do toho přibyly dvě cenné trofeje za prvenství v Ligovém poháru a zejména za triumf v celé lize! S národním týmem proplul Čechíno úskalími kvalifikace o účast na mistrovství světa a po vítězství v baráži s Norskem se mohl se spoluhráči začít těšit na další start na "velkém" šampionátu.
Všechny tyto týmové úspěchy podpořené stabilní Čechínovou formou a schopností podržet kolektiv ve zlomových momentech se odrazily v různých individuálních anketách, v jejichž popředí se rodák z Plzně objevil. Ať už to byl zisk Zlatého míče pro nejlepšího českého fotbalistu sezóny 2004/05 a 2005/2006 či zařazení do elitních jedenáctek Premier League a Champions League v hodnocení téže sezóny. Počátek roku 2006 potom tato ocenění završil. Nejprve byl Big Pete zvolen Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků nejlepším brankářem světa za rok 2005 a poté byl v Praze korunován králem českého fotbalu za uplynulý rok v anketě Fotbalista roku.
V roce 2006 získal další titul s Chelsea. V Německu na MS patřil k nejhlavnějším postavám českého týmu, ale ani jeho skvělé výkony týmu nepomohli a ten vypadl už v základní skupině.
2x mistr Premier league, vítěz Anglického poháru a superpoháru, 3. místo z EURA 2004, mistr Evropy do " 21" let, semifinalista Ligy Mistrů, účastník MS 2006, fotbalista roku ČR, majitel 2 zlatých míčů ČR, brankář světa roku 2005, člen nejlepších jedenáctek Evropy- Ligy mistrů a Premier League, nejlepší golman Premier League, nejlepší golman ČR, držitel rekordů v neprůstřelnosti v Premier League, ale hlavně brankář který umí podržet tým to je PETR ČECH.
RONALDINHO
Ronaldo de Assis Moreira se narodil 21. března roku 1980 v brazilském velkoměstě Porto Alegre. Bratr Roberto se prosadil v klubu Gremio de Porto Alegre a právě on byl pro mladého Ronaldinha největším fotbalovým idolem. V kariéře fotbalisty byl sice malý Ronaldinho podporován nejvíce svým otcem, ten se však utopil v bazéně, když bylo Ronaldinhovi pouhých osm let. Byla to pro něj velká rána a dodnes tvrdí, že na trávníku tvrdě dřel, aby potvrdil otcova slova, že jednou bude nejlepší.
Jako spousta jiných Brazilců, získal i Ronaldinhu brilantní techniku díky tomu, že odmalička hrál sálovou kopanou. Prošel všemi výběry Gremia a v sedmnácti letech se dostal do jeho áčka. V tom stejném roce zazářil na mistrovství světa do sedmnácti let, kde se stal nejlepším hráčem i střelcem.
O Ronaldinha začínaly mít zájem evropské kluby, nakonec ho v létě 2001 získal Paris Saint-Germain, zde se dokázal zadaptovat tak, aby na mistrovství světa v roce 2002 hrál v nabitém kádru Brazílie v základní sestavě. Každý si jistě pamatuje jeho nádherný gól, kterým vyřadil Anglii, nádhernou ranou z 35 metrů propláchl Seamana.
Bylo stále zřejmé, že tým PSG, který nedokázal vyhrát ani francouzskou ligu, začíná být brazilské superstar malý. Na Ronaldinha měly políčeny tři opravdové velkokluby. Manchester United, Real Madrid a FC Barcelona. Červenomodří přišli s nabídkou 21,25 milionu liber a Brazilec se stěhoval na Nou Camp. Na přestup reagoval slovy: "Vždycky jsem snil o tom, že budu hrát za Barcelonu. Teď, když jsem tu, udělám všchno možné, abych rozdával radost:" A nelhal. Fasnouškům Barcelony rozdává radost plnými hrstmi. Hned v první sezoně nastřílel v 32 zápasech 15 branek. Hlavně díky jemu je na každý zápas Nou Camp zaplněn k prasknutí, aby taky ne, na Ronaldinha je radost se koukat, jeho přehled a technika nemá obdoby.
Na MS 2006 v Německu měl potvrdit svoje kvality nejlepšího hráče světa, ale nevstřelil ani jeden gól a navíc Brazílii vyřadila Francie již ve čtvrtfinále.
Mistr světa 2002, vítěz Zlatého míče, mistr světa do 17 let, vítěz Ligy mistrů 2005/06 a nejlepší hráč světa podle FIFA to je RONALDINHO.
DAVID BECKHAM
2.5. 1975 se v Londýně narodil velký fotbalový talent David Beckham. V raném dětství se mihl v přípravkách Tottenhamu, fotbalový rozum však pobral až v proslulé talentovce Bobbyho Charltona v Manchesteru. Zde vyrůstal v ohromně silném ročníku-..Scholes, Butt, G. Neville..... Trenér Ferguson o nich dobře věděl a sotva podepsali smlouvy, už je začleňoval do týmu. Protože Manchester měl v polovině 90. let přebytek ofenzivních hráčů, putoval David dokonce v roce 1995 na 3 měsíce do Prestonu.
Od podzimu 1995 nastupoval v základní 11 MUFC a zasloužil se o DOUBLE na jaře 1996. Jeho dobré výkony ho dostali do reprezentačního dresu, ve kterém měl premiéru v září 1996. To už se již dostával do pohádkového světa reklamy. Začalo to nádherným lobem z 50 metrů proti Wimbledonu. TV stanice tuto událost opakovali až do omrzení. Najednou chtěli všechny média interview s novou hvězdou.
Když to dal dohromady s Victorií Adamsovou, byla to ještě větší bomba. David a Victorie byly hned na titulních stránkách časopisů. Reklamy se Davidovi jen hrnuli ze všech stran. A to trvá dodnes. Beckham si za reklami vydělá víc než za fotbal. V tomto byl nejlepší na světě, ale v součastnosti je až druhý, ještě více si z reklam vydělá hvězda součastnosti Ronaldinho.
Podmínkou platnosti všech reklamních smluv je však trvalá fotblová prvotřídnost: David Beckham si ji udržuje již řadu let. S United v letech 1996-2001 přepisoval anglickou klubovou historii v domácích soutěžích(čtyři tituly v jedné řadě) i v mezinárodním měřítku(senzační otočení finále PMEZ 98/99, vítězství evropského Superpoháru a Interkontinentálního poháru). Od roku 1999 se však dostával do sporů s trenérem Fergusonem jež vyvrcholil na jaře 2003 po prohraném zápase s Arsenalem: vzteklý Ferguson vší silou kopl do ležící kopačky, která vyletila jako projektil a trefila Beckhama do obličeje.
A tak David roku 2003 odešel do španělského Realu Madrid. Střídavě se mu daří v reprezentaci i v klubu. S Anglií jednak nevyhrál žádný velký turnaj a navíc si několikrát proti sobě poštval lid. Například jeho nesmyslným vyloučením v osmifinále MS 1998 proti Argentině, či dvě neproměněné penalty na EURU 2004, které poslali Angličany domů. Inu i mistr multimilionář se někdy utne.......
David vedl angličany jako kapitán na MS v Německu, ale po neúspěšném čtvrtfinále s Portugalskem odjel národní tým domů s prázdnou.
6x mistr Premier League, 2x vítěz Anglického poháru a superpoháru, vítěz Ligy Mistrů, držitel Interkontinentálního poháru, ale hlavně velká mediální hvězda to je DAVID BECKHAM.
ZLATAN IBRAHIMOVIČ
Jméno:Zlatan Ibrahimovič
Narozen:3.října 1981 v Malmo,Švédsko
Výška:192 cm
Váha:84 kg
Klub:Inter Milán
Číslo dresu:9
Předchozí kluby:Juventus Turín,Ajax Amsterdam,Malmo FC
Přednosti:skvělé ovládání míče,slušná střela,výborné fyzické dispozice
Slabiny:moc často sóluje,konfliktní typ
Úspěchy:mistr Nizozemska 2004,mistr Itálie 2005,vítěz Nizozemského superpoháru 2003,vítěz Nizozemského poháru 2002
TOMÁŠ ROSICKÝ
Tomáš Rosický se narodil v Praze 4.10.1980. Jako malého caparta přivedl, už v šesti letech otec Jiří Tomáše do mužstva ČKD Kompresory - dnešní Dropa Střížkov, kde hrál s bratrem Jiřím. Zanedlouho roku 1987 zachtěla Sparta Jirku a Tomáš ho jako vždy následoval. Jeho první trenér ve Spartě byl Jan Hroneš. Tomáš hrál vždy s klukama o rok staršími než byl on sám. Ve stejném mužstvu působil také Lukáš Zelenka (dnes hráč Sparty). Tomáš odehrál spoustu utkání a každoročně s klubem jezdívali na turnaje do zahraničí. Jeden se mu, tak vydařil, že mu za nejlepšího hráče a střelce na turnaji ve Walesu poslali kopačky Nike. Dokonce se na jeho zápasy chodívali dívat i hráči Sparťanského "A", protože se na Letné rozneslo jakého tam mají šikulu. Pravidelně byl také zván na všechny utkání ve všech českých věkových reprezentačních výběrech.
Když bylo Tomášovi čtrnáct a půl podepsal smlouvu s agentem Pavlem Paskou. Na jaře 1996 se nedařilo podle představ ligovému A - dorostu a trenér Šafařík si Tomáše vytáhl k sobě a to byl další velký skok v jeho karieře. Nebylo mu ještě ani šestnáct a měl hrát s klukama o tři roky staršíma. Prosadil se a nakonec s dorostem slavil mistrovský titul. Tomáš pak v necelých sedmnácti začal trénovat ve Sparťanském "A" a najednou se pro něj fotbal stal povoláním, přestal chodit do školy a měl inviduální studiiní plán. Škola pro něj moc pochopení neměla, ale nakonec Tomáše pustili k maturitě, kterou udělal a mohl se naplno věnovat fotbalu.
Později začal hrát pravidelně za třetiligovou rezervu. Pořádnou šanci mezi dospělími dostal až pod trenérem Sčasným, a tím se definitivně dostal do profesionálního fotbalu.
Jeho skvělé výkony v reprezentaci a hlavně v týmu AC Sparta Praha si všimli i nejlepší kluby z celé Evropy, nakonec se Tomáš upsal Borussii Dortmund za bezmála půl miliardy a tím se stal nejdražším hráčem bundesligy...
LUIS FIGO
Narozen:4.11.1972 v Lisabonu,Portugalsku
Výška:180 cm
Váha:75 kg
Klub:Inter Milán
Post:záložník
Číslo dresu:7
Přezdívka:Žralok
Bývalé kluby:Real Madrid,FC Barcelona,Sporting Lisabon
ŽIVOTOPIS:
Figovo mládežnické působiště se nazývalo OS Pastilhas.Asi právě tomuto celku velmi vděčí za to, jaký fotbalista z něj teď je. Luis Figo je výjimečným fotbalistou, který se dokáže prosadit proti jakémukoliv hernímu stylu.
Jeho pojetí hry je ofenzivní, ale role čistého útočníka mu nikdy nevyhovovala. Není typickým koncovým hráčem a příliš gólů nedává. Síla skvělého Portugalce naopak tkví v připravování gólových situacích, v přesných a chytrých přihrávkách.
Figo je rozeným dirigentem hry a svou roli zvládá na výbornou. Poctivě plní i obranné úkoly, je tedy komplexním fotbalistou. Osobnost jako stvořená pro vykonávání funkce kapitána. Je vynikající v osobních soubojích, a to v překonávání obránců, ale i v odebírání míče hráčům soupeře. Luis Figo hraje zpravidla uprostřed zálohy, a pohybuje se doslova po celém hřišti. Tento způsob hry mu umožňuje jeho obdivuhodný fyzický fond.
Slabinou Luise Figa je snad jeho nedostatečná rychlost. Dokonale ji ale nahrazuje výjimečnou technikou a skvělou schopností improvizace. Zcela po právu je Luis Figo považován za jednoho z nejtechničtějších fotbalistů Evropy.
Při prvním utkání týmů FC Barcelony a Realu Madrid po Luisově přestupu,které se hrálo v Barceloně na Nou Campu, byla slyšet z hlediště velice ostrá slova. A všechna byla samozřejmě adresována Luisi Figovi. Nadávali mu všelijak: Chamtivec, Zrádce, Jidáš a mnoha a mnoha dalšími slovy. Ale nic z toho se nevyrovná tomu, co si nacvičili Katalánští příznivci hned na již zmiňovaný první zápas mezi Barcelonou a Realem Madrid. Začali totiž všichni najednou skandovat: ,,Figo portugués, hijo de puta es!" Doslova se to dá přeložit takto : ,,Portugalec Figo , to je zkurvysyn!" Je až skoro neuvěřitelné, jak velká je nenávist příznivců Barcelony k Figovi!
Luis Figo nevyhrává soutěže jen ve fotbale. Na sklonku roku 2000 totiž vyhrál anketu o fotbalistu s ,,největším sexappealem ve Španělsku". Luis Figo však prohlašuje, že ať vyhraje jakoukoli soutěž, stále zůstává Portugalcem a je na to hrdý.
Na Mistrovství Evropy nijak nezazářil i když s týmem došel až do finále, kde prohrál s podceňovaným Řeckem. I přes to byl zazařen do All Stars Teamu.
ANDREJ ŠEVČENKO
Narozen:29.září 1976 ve Dvirkivščině,Ukrajina
Národnost:ukrajinská
Výška:183 cm
Váha:73 kg
Klub:Chelsea FC
Post:útočník
Číslo dresu:7
Přednosti:pohotový před brankou, velmi rychlý při protiútocích
Slabiny:občas není na hřišti za celý zápas vidět
Úspěchy:mistr Ukrajiny 1995, 1996, 1997, 1998 a 1999, Itálie 2004, vítěz Ligy mistrů 2003, Ukrajinského poháru 1996, 1998 a 1999, Italského poháru 2003, Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy 2004
Dosáhl téměř všeho, o čem jako kluk mohl snít. V sedmadvaceti letech je uctívanou fotbalovou modlou nejen v rodné Ukrajině, ale po celém světě. Přesto zůstává myšlenkami při zemi, neváhá po zápase pochválit kolegu z útoku či ocenit výkon soupeře. V krizových situacích však na sebe stále znovu bere odpovědnost a s ledovým klidem rozhoduje velké fotbalové bitvy. Proto je právem ceněn jako jeden z nejlepších útočníků planety.
Andrej Ševčenko se narodil 29. září 1976 ve vesnici Dvirkivščina v kyjevské oblasti. Jeho první fotbalové krůčky jsou spojeny se jménem trenéra Oleksandra Špakova, který si ho vyhlédl na otevřeném turnaji a přivedl do slavného Dynama. Pod jeho vedením dosáhl Andrej mnoha úspěchů v mládežnických soutěžích. Z této doby také pochází jeho nejcennější fotbalový suvenýr: když byl v roce 1990 vyhlášen nejlepším hráčem na mezinárodním turnaji Iana Rushe ve Walesu, sám legendární kanonýr mu předal své kopačky. O sedm let později proti sobě nastoupili v reprezentačních dresech; Rush pomalu končil s kariérou, dvaadvacetiletý Ševčenko tu svoji právě slibně rozvíjel.
První pozvánku do seniorského družstva dostal v roce 1993 a hned se stal nejlepším střelcem rezervního týmu (12 branek). To mu vyneslo pozvánku na olympijské hry a také do "áčka" Dynama. V jeho službách strávil "Ševa" pět sezón, ověnčených ligovými tituly a skvělými výsledky v evropských pohárech. První výraznou vizitku v Lize mistrů si vytvořil hattrickem do sítě Barcelony v roce 1997. Mezitím stoupala i jeho reprezentační hvězda: poprvé v základu nastoupil v březnu 1995 proti Chorvatsku, první gól za Ukrajinu vstřelil v květnu 1996 do sítě Turecka.
Sezóna 1998/9 se pro kyjevské Dynamo stala památnou. Svět žasl nad produktivitou útočného dua Ševčenko-Rebrov, které smrtícími brejky prostřílelo ukrajinskému mistrovi cestu do semifinále Ligy mistrů. Andrej sám nasázel osm branek a stal se nejžádanějším "artiklem" na přestupním trhu. O jeho služby stály Manchester United, Real Madrid i FC Barcelona. Přetahovanou však vyhrál AC Milán, jehož majitel Silvio Berlusconi vyplatil za hráče 26 miliónů eur.
O smysluplnosti nákupu přesvědčil Andrej vedení klubu záhy. Hned v první sezóně se stal nejlepším střelcem Serie A, když nasázel soupeřům 24 branek. Tentýž výkon zopakoval v následující sezóně, potom však přišlo zranění kolene, s nímž Ševa laboroval dva roky. Vrátil se v pravý čas, aby pomohl Milánu ve finále Ligy mistrů. Napínavý duel s Juventusem, jehož dres nemohl pro žluté karty obléci Pavel Nedvěd, dospěl až k penaltovému rozstřelu - a právě ukrajinský ostrostřelec svým pokusem rozhodl o vítězství "rossoneri". Zodpovědnost na sebe vzal i ve finále Superpoháru, které rozhodl jediným gólem do sítě FC Porto.
Již dnes je Ševčenko považován za legendu ukrajinského fotbalu i AC Milán. Nehraje tak elegantně jako někdejší hvězda klubu Marco van Basten ani nemá čich na góly jako Filippo Inzaghi, ale přesto jeho výkony zvedají diváky ze sedadel. Je rychlý, technicky dokonale vybavený, s výborným citem pro přihrávku a strojově přesným zakončením. Když v roce 1999 obsadil třetí příčku v anketě o Zlatý míč, mnozí komentátoři jej dokonce vyzdvihovali nad vítěze Ronalda: "Ševčenko se mu vyrovná a rozhodně hraje víc pro tým," zněly jejich argumenty.
Právě kvůli vrozené skromnosti a citu pro týmovou spolupráci je velkým oblíbencem fanoušků i (dnes již bývalého) prezidenta Berlusconiho, který jej občas zve na oběd. Pózuje v modelech od Armaniho, jezdí ve sportovních automobilech vyhlášených značek (preferuje Ferrari) a kamkoli přijde, všude jej vítají nadšení fanoušci. Zdá se, že dosáhl téměř všeho, o čem mohl dříve snít. Navzdory tomu zůstává myšlenkami při zemi. "Stále mám hodně oč usilovat. Hlavní je, že se daří týmu," odpovídá obvykle na pochvalné ohlasy.
V soukromí je Ševčenko pravým opakem své přítelkyně Kirsten Pazik - tichý, klidný vyrovnaný. Americká modelka, pro kterou prý ztratil hlavu poté, co si prohlédl její odvážné fotografie, se naopak ráda předvádí - módní návrháři například museli strpět, když si na molo vyšla s marihuanovou cigaretou v ústech. Kromě ukrajinského národního jídla - boršče s haluškami - prý miluje japonskou kuchyni. Mezi jeho kamarády patří tenista Andrej Medveděv a gruzínský spoluhráč, obránce Kakha Kaladze. Ševčenko bydlí v Miláně na adrese Via Marini 8, ovšem dostat se k němu je zcela vyloučeno - jde o chráněnou oblast.
KAKÁ
Kaká se narodil v Brasilii. Odtud Jméno:Ricardo Izacson dos Santos Leite
Narozen:22.dubna 1982 v Brasilii,Brazílie
Výška:183 cm
Váha:73 kg
Přednosti:technika,mrštnost a fantastická rychlost
Slabiny:musí zapracovat na stálosti výkonů,výrazné výpadky
Úspěchy:mistr světa 2002,mistr Brazílie 2002,mistr Itálie 2004
Klub:AC Milan
Post:záložník
Číslo dresu:22 v AC Milán,8 v reprezentaci
Předchozí klub:Sao Paolo
ve čtyřech letech absolvoval přesun do Cuiabá. A pak ještě naposledy do Sao Paula. A zde měl vyrůst jeho talent. On však nikdy po fotbale netoužil, chtěl se stát ředitelem nějakého podniku.
Zlomovým bodem se pro něj stala vytrvalost učitele tělocviku Arleye Batisty, který zaregistroval jeho talent a nabídl mu místo ve sportovní škole. A záhy se ukázalo, jak je to dobrý hráč.
Začal hrát za Alphaville TC. Po jednom zápase Alphaville TC a Sao Paulo si ho jako nejlepšího hráče zápasu všimli funkcionáři Sao Paula a řekli si, že ho musejí získat. A tak se za chvíli mladý Kaká proháněl v barvách Sao Paula. S žákovským týmem vyhrál ve svých dvanácti letech prestižní Reebok Cup v USA a stal se nejlepším hráčem turnaje. A vše šlo jako na drátku. Až na jeden osudný den: Kaká dováděl u bazénu, když tu náhle špatně šlápl a spadl. V páteři mu zapraskalo. Lékaři měli jasno - zlomený šestý obratel, a mysleli si, že ochrne nebo bude mít sníženou hybnost => konec fotbalu.
Kaká však hluboce věřil, že ho Bůh vrátí na fotbalový trávník, a stalo se! "Byl to Boží zázrak", podotkne s neochvějnou jistotou. Od té doby je členem Apoštolské církve Kristova znovuzrození. Pod dresem nosívá tričko s nápisem I belong to Jesus.
V roce 2001 hrálo Sao Paulo finále jednoho prestižního turnaje, a nevypadalo to s ním nijak růžově. Prohrávali totiž s Botafogem na domácím hřišti 0:1. Tu na hřiště přišel Kaká, a děli se věci. Po dvou minutách už Sao Paulo vedlo 2:1 a autorem obou gólů byl, jak jinak, Kaká.
Toho si všiml trenér Brazílie Luiz Felipe Scolari, a povolal ho na MS 2002 v Japonsku a Koreji. A Kaká si odtamtud přinesl zlato.
Po roce zatoužil slavný AC Milán Kakáho dostat. Musel však vyplatit 9 mil. Eur. Tato investice se mu však vyplatila náramně. Krátce nato totiž vytlačil Kaká Rivalda ze základní sestavy a tak mohl Kaká zazářit naplno.
Čeká se od něj hodně, a hlavně on sám ví, co má ještě před sebou.
ZIDENINE ZIDANE
Narozen:23.června 1972 v Marseille,Francie
Národnost:francouzská
Klub:- (ukončil kariéru)
Pozice:záložník
Číslo dresu:5(Real Madrid),10(reprezentace Francie)
Výška:185 cm
Váha:80 kg
Úspěchy:mistr světa 1998,mistr Evropy 2000,mistr Španělska 2003,vítěz Ligy mistrů a Interkontinentálního poháru 2002 a 1996,mistr Itálie 1997 a 1998
Bývalé kluby:AS Cannes,Juventus Turín,Girondins Bordeaux
Jeden z nejlepších fotbalistů ukončil svou fotbalovou kariéru tím nejhorší co se mu mohlo zdát jenom v těch nejhorších snech.Po vyprovokování italským hráčem ho bouchl hlavou do prsou a byl vyloučen.Jeden znejlepších hráčů ukončil svou kariéru jak nejhoršeji mohl.
WAYNE ROONEY
Narozen:24.října 1985 v Croxtethu,Anglie
Výška:178 cm
Váha:78 kg
Přednosti:Rychlý,pohotové zakončení,fyzická odolnost
Slabiny:Velmi výbušná povaha
Klub:Manchester United
Číslo:8
Úspěchy:vítěz Ligového poháru 2006,nejlepší mladý hráč na světě 2005
Bývalý klub:Everton FC
Jednou modrý, navždy modrý," stálo prý na tričku, které odhalil po vstřelení gólu ve finále juniorské obdoby Anglického poháru. O klubové věrnosti Wayna Rooneyho, současné superstar anglického fotbalu, netřeba pochybovat. Na zápas Evertonu se byl podívat už v šesti měsících a když si jej údajně později vybrali v konkurenčním Liverpoolu FC, na první trénink se dostavil v modrém dresu svých oblíbenců. Je jasné, že z angažmá na Anfield Road sešlo a hráčský agent Peter MacIntosh už věděl, že jinam než do "karamelek" svého patnáctiletého svěřence neudá. Dnes je Rooney oporou Manchesteru United.
Rozdíl mezi současným statutem superhvězdy a jeho dětstvím ve tři míle vzdáleném předměstí Croxteth je těžko uvěřitelný. Narodil se 24. října 1985 jako nejstarší ze tří synů profesionálního boxera a kuchařky ve školní jídelně. Společně se dvěma mladšími bratry zkoušel i on štěstí v ringu, ale záhy dal přednost kopačkám. Evertonu fandila celá rodina, fotbalový talent zdědil zřejmě po strýci, jenž hrával v amatérské reprezentaci Anglie. Už v dětství byly jeho výkony výjimečné: v posledním ročníku před nástupem do akademie Evertonu nastřílel soupeřům 99 branek!
Jeho fotbalový růst zapříčinil, že už v patnácti letech byl povolán do reprezentačního výběru hráčů do 19 let. O rok později už nasázel v osmi zápasech mládežnické obdoby slavného Anglického poháru soupeřům osm branek, což mu vyneslo pozvánku do prvního týmu Evertonu. Bohužel, kvůli sérii zranění nemohl už tehdy vyběhnout k zápasu Premier League, čímž by se stal nejmladším účastníkem této soutěže v historii. Náladu si spravil alespoň na letním turné klubu po Rakousku, kde týmům SC Weiz a SC Bruck nasázel po hattricku.
"V jednom rozhovoru pro rádio jsem se pokoušel uklidnit nadšení kolem Rooneyho, ale to bylo prostě nemožné. Jak můžete snižovat význam nejlepšího fotbalisty v okolí? Tuto sezónu Wayne určitě prorazí a my všichni mu budeme držet palce," uvedl v červnu 2002 předseda Evertonu Bill Kenwright. Možná v tom byl i kus fotbalové politiky: jeho klub se konečně dočkal vlastního odchovance na nejvyšší úrovni, čímž zastínil uvadající slávu akademie velkého rivala Liverpoolu FC.
Na jeho slova však brzy došlo: hned v premiérovém utkání 17. srpna 2002 proti Tottenhamu Hotspur vypracoval Rooney první gól pro Marka Pembridge, v říjnu téhož roku se sám poprvé trefil - a hned do sítě Arsenalu, čímž ukončil jeho 31 zápasů trvající neporazitelnost. Stačilo mu k tomu posledních deset minut zápasu; během nich precizně zpracoval šedesátimetrový pas z hloubi pole, protáhl se mezi dvěma mohutnými obránci a střelou z pětadvaceti metrů překonal Davida Seamana. Vzápětí po návratu domů se převlékl a šel si zakopat na ulici s kamarády.
Tou dobou pobíral v Evertonu plat pouhých 90 liber týdně, jelikož byl stále veden pouze jako amatér. Profesionální smlouvu měl dostat jako dárek k 17. narozeninám, vzhledem k tomu, že se rozhodl změnit agenta, však byl tříletý kontrakt podepsán až v lednu 2003. Na jeho podmínky již dohlížel Peter Stretford, jeden z nejzkušenějších agentů na Ostrovech. Sám Rooney však prý byl viditelně nervózní a odpovědi do mikrofonu spíše šeptal. O primát nejmladšího hráče Premier League byl Wayne sice připraven, ale v reprezentaci si podobnou příležitost ujít nenechal. Bleskový start do soutěže mu vynesl pozvánku do národního týmu Albionu k přátelskému zápasu s Austrálií v únoru 2003, čímž o pár měsíců překonal rekord svého současného kolegy v útoku Michaela Owena. V září téhož roku si připsal první reprezentační branku - do sítě Makedonie ve kvalifikačním zápase na Euro 2004. Ještě během kvalifikace se trefil čtyřikrát, v následujících přátelských zápasech přidal další čtyři góly.
Na mistrovství Evropy do Portugalska už odjížděl jako stabilní člen základní sestavy. Záhy se stal nejmladším střelcem Eura v historii, o čtyři dny později však byl překonán téměř o půl roku mladším Švýcarem Vonlanthenem. Do povědomí světové fotbalové veřejnosti definitivně vstoupil dvěma brankami v dech beroucím zápase s Chorvatskem, díky nimž Angličané zvítězili 4:2. "Roo-naldo, Eu-roo, Roo-mania" předháněly se ostrovní deníky v článcích, jež mladého hráče přirovnávaly k Pelému, Maradonovi a dalším legendám světového fotbalu.
Trochu méně pozitivní vyznění má srovnání s "enfant terrible" britského fotbalu, Paulem Gascoignem. Ten se dokázal ve své době postarat o podobnou euforii, s nabytou popularitou se ale nedokázal vyrovnat a jeho potenciál zůstal do značné míry nevyužitý. V případě Rooneyho mají novináři na mysli především jedenáct žlutých a jednu červenou kartu, které útočník Evertonu nasbíral v posledním ročníku Premier League. Jestli nedokáže ovládnout své emoce, mohl by na to doplatit, podotýkají.
Takový je ale chasník s vizáží přístavního dělníka, silným liverpoolským dialektem a pověstí zabijáka. Ve městě Beatles sice koupil pro celou rodinu větší, třípokojový byt, ovšem jenom kousek od někdejšího domova; na ruce dodnes nosí vytetované jméno své lásky ze školních let, Colleen McCullough. A přestože nevypadá jako ze žurnálu, v mnoha Britech vyvolává pozitivní dojem "toho chlapce odvedle, co to dotáhl tak daleko". Také díky tomu má o popularitu postaráno; důkazem toho mohou být mj. i podepsané reklamní kontrakty s firmami Nike a Pepsi.
ADRIANO
Přezdívka: -
Narozen: 17. února 1982 v Riu de Janeiro, Brazílie
Výška: 189 cm
Váha: 87 kg
Číslo dresu: 10
Klub: Inter Milán
Post: útočník
Přednosti: dravost, odvaha, perfektní zpracovávání míče, přesné přímé kopy
Slabina: občas hraje na sebe víc, než by bylo zdrávo
Úspěchy: mistr Jižní Ameriky 2004, světa do 17 let 1999, Jižní Ameriky do 20 let 2001, vítěz Italského poháru
RUUD VAN NISTELROOY
Narozen:1.července 1976 v Ossu,Nizozemsko
Národnost:nizozemská
Výška:188 cm
Váha:80 kg
Přednosti:vysoký,silný,rychlý,koncovka zabijáka
Slabiny:když se mu nedaří,má agresivní sklony
Úspěchy:mistr Nizozemska 2000,2001,nejlepší střelec nizozemské ligy 1999,2000,nejlepší střelec anglické ligy 2003,mistr Anglie 2003
Klub:Real Madrid
Post:útočník
Číslo dresu:17
Předchozí kluby:Manchester United,PSV Eindhoven,SC Heerenveen,FC Den Bosch
ŽIVOTOPIS:
Jeho jméno se hodně těžce vyslovuje.A ještě hůř píše.Přesto se ho fotbaloví fanoušci museli naučit.Nizozemský útočník se totiž těší pověsti nejlepšího útočníka starého kontinentu. Připomíná prý legendárního kanonýra Marka Van Bastena. Důkazem budiž jeden rekord. Podařilo se mu skórovat v osmi ligových zápasech Premier League v řadě.
Muž s číslem 10 na zádech dokáže skórovat po dlouhém sólu,stejně tak umí uplatnit důraz v pokutovém území. A na co si u něho dát největší pozor? Na všechno! Střílí levou, pravou nebo hlavou.
V 16 letech dal přednost fotbalu před gymnastikou a tenisem.Rodák z města Oss na jihu Nizozemska je jeden z nejlepších útočníků světa.
Když byl malý, nikdy si nedokázal představit, že by o něm věděl celý svět. Ani o tom nesnil. Chtěl být kominíkem, a tak ve volných chvílích chodil okukovat umouněné chlapíky oblečené do černé uniformy. A když si našel čas na sport, zamířil do gymnastického sálu nebo na tenisový kurt. Fotbal mu do života začal zasahovat výrazně až v 16-ti letech. To ho angažoval druholigový Den Bosch.
Hned ve své první sezoně za Eindhoven, kam přišel v roce 1998 z Heerenveenu, nastřílel v lize 31 gólů. V nizozemské reprezentaci debutoval na podzim téhož roku proti Německu. V téže sezoně byl vyhlášen v Nizozemsku hráčem roku, za rok se dočkal stejné pocty. Manchester ho vrátil a pak zase koupil. O Ruuda se začali zajímat světové velkokluby v čele s Manchesterem United. Nistelrooy přestoupil na Old Trafford v létě 2000 za 18,5 milionu liber a jeho transfer se v té době zařadil mezi pět nejdražších na světě vedle Anelky, Vieriho a Brazilců Denilsona a Rivalda. Dokonce to byla vůbec nejvyšší suma vydaná klubem z Britských ostrovů. Ovšem Nistelrooy si přetrhl křížový vaz v koleně a jeho očekávaná kariéra se v Anglii ani nestačila rozjet. Eindhoven dokonce vrátil Manchesteru peníze a vzal si zraněného útočníka zpět.
Přestup se podařil až o pár měsíců později a Nistelrooy putoval za 19 miliónů liber do party Sira Alexe Fergusona. Dokázal se rychle dát dohromady s Beckhamem a šlapalo jim to fakt perfektně.Beckham nahrával- Nistelrooy dával góly.
Holandský fotbalista ve službách Manchesteru United dlouhodobě patří mezi nejlepší útočníky na světě. Jeho výkony postavují do pozoru obrany nejen anglických,ale i evropských klubů. ,,Tak ať ti to dlouho takto šlape, Ruude''
Na Mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku potvrdil svoji pověst zabijáka a stal se společně s Rooneym druhým nejlepším střelcem se čtyřmi zásahy. Velice tak napomohl svému týmu k postupu do semifinále a zasloužil si tak účast v All Star týmu .
SAMUEL ETO´O
Narozen:5.února 1981 v Nikonu,Kamerun
Národnost:kamerunská
Výška:180 cm
Váha:76 kg
Číslo dresu:9
Post:útočník
Klub:FC Barcelona
Přednosti:rychlost,skvělé střelecké schopnosti
Slabiny:slabší driblink
FRANK LAMPARD
Narozen: 21. června 1978 v Romfordu, Velká Británie
Výška: 183 cm
Váha: 76 kg
Číslo dresu: 8
Klub: FC Chelsea
Post: záložník
Přednosti: Všestranný - brání, útočí, dává branky
Slabina: Driblerem se nenarodil
Úspěchy: mistr Anglie 2005, vítěz anglického ligového poháru 2005
DIDIER DROGBA
Narozen:11.března 1978 v Abidjanu,Pobřeží slonoviny
Národnost:občan Pobřeží slonoviny
Výška:188 cm
Váha:74 kg
Klub:FC Chelsea
Předchozí kluby:Olympique Marseille,Guingamp,Le Mans
Post:útočník
Číslo dresu:11
Debut v reprezentaci Pobřeží slonoviny:září 2002,proti Jižní Africe
Úspěchy:mistr Anglie 2005,2006,vítěz anglického Ligového poháru 2005,Community Shield 2005,nejlepší střelec Poháru UEFA 2004,nejlepší hráč Francouzské ligy 2004
Reprezentant Pobřeží slonoviny se dlouho nemohl prosadit do velkého fotbalu.Až se mu jednu sezonu zadařilo v dresu Le Havre ve francouzské lize.Hned si ho všimli zástupci Olympique Marseille
a Didier přstoupil.V Marseille se prosadil do základní sestavy a získal pověst jednoho z nejlepších forvardů ve Francii.V sezoně 2003/2004 se se svým klubem prodrásal až do finále Poháru UEFA avšak tam se ukázala být lepší Valencia.Po této sezoně Drogba přestoupil do anglické a nesmírně ambiciózní Chelsea.Za poslední dva roky zde slavil dva tituly mistra Premier league.
MICHAEL BALLACK
Výška:189 cm
Váha:80 kg
Klub:FC Chelsea
Bývalé kluby:Bayern Mnichov,Bayer Leverkusen,1.FC Kaiserslautern,Chemnitzer FC,BSG Motor-Karl-Marx-Stadt
Číslo dresu:13
Post:záložník
PAVEL NEDVĚD
Narozen:30.8.1972 v Chebu,Česká republika
Výška:177 cm
Váha:70 kg
Post:záložník
Klub:Juventus Turín
Číslo dresu:11
Přednosti:fyzický fond,skvělá střela,hra oběma nohama
Slabiny:hra hlavou
Přezdívky:Méďa,Grande Paolo,Duracell
STEVEN GERRARD
Steven Gerrard, velký liverpoolský šéf, patří k těm, kteří si je zaslouží. Bez debat.
Nejen stejné místo narození pojí Stevena Gerrarda s legendární čtyřkou fenomenálních muzikantů. Je toho mnohem, mnohem víc. Třeba prostý původ. "Fotbal jsem se učil na ulici," popisuje poměry, z nichž vyšel. Posluchače přitom v uších drásá jeho nenapodobitelný liverpoolský přízvuk, kterému často nerozumějí ani obyvatelé ostatních končin Spojeného království.
Se slavnými krajany by si však popovídal bez překážek. I o tom, co mají společného, teď hlavně slávu a uznání. Lidé ho zbožňují, ale velkohubých výroků ve stylu "Jsem větší než Ježíš" se od něj nedočkáte. A přitom pro fanoušky Reds je možná opravdovým Mesiášem… Napíšeme ti hit, jako by si kdysi řekli hudební mágové John Lennon s Paulem McCartneym. Help? Ano, pomoc jistě potřebuje. Sám na všechno nestačí, i když to někdy tak vypadá. Perný den? Ten má skoro pořád. S kapitánskou páskou přijal odpovědnost za úspěch. Jenže Gerrardovi teď zní v hlavě jiný "broučí" šlágr: Tomorrow Never Knows. Zítřek nikdy neví. "Pro trenéra Beníteze je hráčem číslo jedna. Hodlá okolo něj postavit celý tým," říká Rick Parry, výkonný ředitel Liverpoolu.
To je jedna strana příběhu. Tu druhou píše sám hlavní protagonista. "Odejdu, když bude mít klub nízké ambice," hrozí Gerrard. Není těžké uhodnout, co se za těmito slovy schovává. Gerrard je reprezentant. Potřebuje se ukázat na nejvyšší úrovni, hrát špičkový fotbal. A ten se servíruje jen v Lize mistrů.
Stále ovšem není jasné, zda Liverpool usedne k bohatě prostřené tabuli i na podzim. Proto je cíl Gerrardovy pouti tak nejistý. Zato jména nápadníků vešla v notorickou známost. Nepřekvapí: Chelsea, která skupuje talenty z celé země, a Real Madrid, hledající dalšího sólistu Bílého baletu. Gerrardův kamarád Michael Owen, který už do ansámblu patří, bombarduje bývalého spoluhráče telefonáty: "Pořád se na tebe vyptávají!" Nabídky šroubují spirálu do milionových závitů. Začne se psát Bílé album? Zatím ne. Oba giganti už totiž narazili, liverpoolský klenot není jen tak k mání. Parry jim zabouchl dveře k jednacímu stolu: "Steven pro nás znamená víc než peníze. Nezajímá nás 30, 40 nebo 50 milionů liber. Nechceme ho prodat, pokud o to sám nepožádá."
A přitom právě to se už málem stalo. Loni v létě, v době, kdy se v klubu měnil trenér, byl Gerrard na vážkách. Zájem Chelsea zesílil, Portugalec José Mourinho o něj hodně stál. Chtěl dát dohromady reprezentační tandem Gerrard, Lampard. To by bylo skoro nepřemožitelné spojení! "Poprvé v kariéře jsem o přestupu přemýšlel. Ale pak jsem si sedl s rodinou a agentem a rozhodl se zůstat," přiznává Gerrard. Co rozhodlo, kromě srdečního vztahu k červeným barvám?
Nový kouč Rafael Benítez. Ve skutečnosti prý kapitán setrval díky němu. "Vyhrávej s námi," vyzývá ho španělský trenér i nyní, když jeho svěřenec opět přemítá o budoucnosti.
Gerrard má však i jiné obdivovatele. Třeba Alexe Fergusona, vládce Manchesteru United. "Je stejně dobrý, jako byl v jeho věku Roy Keane," srovnává ho se svým chráněncem. Nebýt nesmírné nevraživosti mezi oběma kluby, nejspíš by se Ferguson přidal do zástupu uchazečů o Gerrardovy služby.
Takhle má opačný úkol: vymýšlet způsob, jak jeho umění neutralizovat. Vždycky se to nepodaří. Jednou Gerrard ve vzájemném klání vymetl šibenici a vděční fanoušci tuhle trefu vyhlásili za nejkrásnější gól Liverpoolu v Premier League.
To už je však dávno. Důležitější jsou letošní zásahy. Třeba ten z derby s Evertonem, které liverpoolský kápo rozhodl svým strhujícím výkonem. Trefa za všechny prachy! Oba městští rivalové se totiž tahají o 4. místo - vstupenku do předkola Ligy mistrů. Gerrard navíc vyhrál i soukromý zápas. Jeho bratranec Anthony totiž nastupuje za Everton.
Zdá se, že to byl zásadní obrat v sezoně, která do té doby jela jako na horské dráze. Namáhavý výšlap a hned vzápětí strmý sešup. Za pár dní už se vyjasní. A pak se ukáže, zda Gerrardova smlouva do roku 2007 nezůstane jenom cárem papíru. Zda nezazní teskné beatlesovské Yesterday. Ale vždyť je tady velká výzva - titul, na který fanoušci historicky nejúspěšnějšího anglického klubu čekají už patnáct let.
Steven Gerrard a dres se třemi lvy na prsou, to už dnes neodmyslitelně patří k sobě. Ačkoli vlastně stále patří k nastupující generaci, je liverpoolský záložník v tomto směru bohatě popsanou knihou. Jeho reprezentační kariéru rámují prestižní bitvy s odvěkými rivaly. Debut v národním týmu si odbyl už den po svých dvacátých narozeninách, těsně před evropským šampionátem v Belgii a Nizozemsku. Trenér Kevin Keegan ho tam nakonec vzal s sebou, aby mladík sbíral zkušenosti.
Povedlo se mnohem víc, Gerrard přispěl k památné výhře nad Německem. Celkově to však byl výbuch, kolébka fotbalu se překotila už v základní skupině. Keegan pár měsíců nato podal demisi a začala éra Svena-Görana Erikssona.
Ten přistoupil k radikálnímu řezu a postavil svou filozofii na perspektivních hráčích. Dostalo se tedy i na Gerrarda, ale dlouho panoval zásadní problém: Kam s ním? Při obrovském přetlaku ve středu hřiště nakonec Švéd často využíval Gerrardových schopností v roli levého záložníka, kteří jsou v Anglii nedostatkovým zbožím.
Na mistrovství světa 2002 však jeho služby musel oželet. Gerrard si poranil třísla a šel na operaci. Prvním velkým turnajem, který odehrál jako plnoprávný člen základní sestavy, tak bylo loňské EURO. V úvodním duelu s Francií sahala Anglie po vítězství - jenže pak se Gerrard dopustil nepochopitelné hrubky. Zpětnou přihrávkou nabídl šanci Thierrymu Henrymu, přišel faul, penalta! Angličanům zbyly nakonec oči pro pláč. Nebýt téhle chyby, možná by se celý turnaj vyvíjel úplně jinak… Vzhledem ke svému věku ale "Stevie G" může tohle zaváhání ještě mnohokrát napravit. Vždyť už jednou dokázal, že se polepšil. Seběhlo se to následovně...
Na sraz národního mužstva před kvalifikačním zápasem s Řeckem na podzim 2002 dorazil přímo z hospody. Popíjel s přáteli v southportském baru Republik Vodka a choval se stylově - několik lahví čirého moku padlo za vlast. Ani ve dvě v noci se reprezentant neměl k odchodu. Zpráva se donesla i k Erikssonovi, a tak hříšník hned putoval ke kajícné zpovědi. "Steven všechno vysvětlil a omluvil se," řekl tehdy mluvčí Anglické fotbalové asociace Paul Newman. Na hřišti se potom Gerrard radoval z postupu na světový šampionát. Od té doby seká dobrotu. A na tenhle malý škraloup si už ani nevzpomene.